2014 YILINDA TRAFİK CEZALARI DÜZENLEMELERİ VE MİKTARLARI


2014 YILINDA TRAFİK CEZALARI DÜZENLEMELERİ VE MİKTARLARI

Yeni yılda, her sene olduğu gibi, trafik cezalarında yeni düzenlemeler yapılmış olup, ceza miktarları da önemli oranda artırılmıştır. Bilindiği gibi, ülkemizde trafik önemli bir sorundur. Her yıl binlerce ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları yaşanmaktadır. Bu durum hem manevi hem de maddi kayıplara neden olmaktadır. Öte yandan, özellikle büyük kentlerde trafik bazen tam anlamıyla çileye dönüşmektedir. Bu istenmeyen durumların yaşanmaması için trafik yasalarında düzenlemeler ve güncellemeler yapılmaktadır. 2014 yılında yapılan değişikliklerde, cezalardaki maddi oranların artışı dikkat çekmektedir.

Düzenlemelerde, ehliyet konusuna büyük bir hassasiyet gösterilmektedir. Bu anlamda, ehliyet sahibi olmayan kişilerin buna rağmen araç kullanması, ehliyeti alıkonulmasına rağmen araç kullanan kişiler, ehliyet sınıfı farklı olmasına rağmen başka bir araç kullanan kişilere 1.462,00 TL para cezasına çarptırılması öngörülmüştür. Öte yandan, ehliyeti olmasına rağmen kontrol sırasında yanında olmayanlar veya yetkili memura göstermekten imtina edenlere ise, 172,00 TL para cezası uygulanacaktır. Akan trafikte kontrolsüz ve başka sürücüleri, araçları tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek durumunda, 172,00 TL para cezası uygulanacaktır.

Düzenlemeler arasında en titizlikle üzerinden durulan hususlardan biri de alkol ve uyuşturucu kullanımıdır. Normal kabul edilen alkol ölçüsü olan 0,50 promil üzerinde alkol aldığı tespit edilen kişilerde, ilk kez yakalanma durumunda, 727,00 TL para cezasına hükmolunmaktadır. İkinci kez tespit durumunda, 911,00 TL, üçüncü kez tespit edilmesi durumunda ise, 1.462,00 TL ceza ödenmesine karar verilmiştir. Bununla birlikte, ehliyete el koyma anlamında, 5 yıl içinde durumun tekrarlanması halinde 6 ay, ikinci kez tekrarında 2 yıl, üçüncü kez olursa, 5 yıl el konma şeklinde düzenleme yapılmıştır. Uyuşturucu alanında da detaylı düzenlemeler yapılmıştır. Uyuşturucu alındığı tespit edildiğinde, 3.741,00 TL para cezasına hükmolunmaktadır. Ayrıca 5 yıl süreyle ehliyete el koyma işlemi uygulanmaktadır. Alkol ve uyuşturucu denetimlerinde, görevlilere zorluk çıkarma ve kontrolü reddetme durumunda 2.078,00 TL 2 yıl süreyle kişinin ehliyetine el koyulmaktadır.

Trafik düzenlemelerinde hız kontrolü ve hız sınırının aşılması konusuna da büyük hassasiyet gösterilmektedir. Bilindiği gibi, aşırı hız kazaların önemli nedenlerinden biridir. Hızın azaltılması gereken yerde azaltılmaması durumunda, kişiye 80 TL ceza uygulanmaktadır. Dönüş kurallarına uyulmaması durumunda da yine 80 TL ceza uygulanmaktadır. Genel anlamda, hız sınırının %10 ile %30 arasında aşılması halinde, 172,00 TL ceza düzenlenmiştir. %30 oranının üzerinde hız sınırı artışlarında ise, 356,00 TL ceza uygulanmaktadır. Bir yıl içinde 5 kez hız sınırının aşılması durumunda ise, ehliyete 1 yıl süreyle el konulmaktadır. Geçme ve geçilme kurallarına riayet etmeme ve sürüşe kapalı yerlerde araç kullanımı durumunda ise 172,00 TL ceza kabul edilmiştir.

Park yasağı ile ilgili getirilen düzenlemeler de dikkat çekmektedir. Bu durum, çoğu zaman trafiği aksatan bir durumdur. Park yasağı anlamında, yasağın, trafik levhası ile belirtildiği durumda bile, belirgin olduğu halde, yasak olmasına rağmen park yapılması durumunda, genel geçiş yollarının önüne, yangın musluklarının önüne ve arkasına 5 metre mesafe bırakmadan park edilmesi durumunda 80 TL ceza uygulanmaktadır. Kurallara uygun şekilde park edilmemesi durumunda ise yine 80 TL uygulanmaktadır. Yaya yolu üzerinde park edenlere ise yine aynı ceza verilmektedir. Engelli yerlerine park eden sürücüler ise 160 TL ceza öngörülmektedir. Işık ve farlar konusuna yapılan düzenlemeler ise, eksik ışık donanımının olması durumunda, 356 TL ceza kesilmektedir. Gerekli zamanlarda, gerekli şekilde ışık yakmama halinde ise 172 TL ceza uygulanmaktadır. Dönüşlerde, kurallara uygun şekilde ışık yakmama halinde 80 TL ceza uygulanmaktadır.

Tarik cezalarında, yolcu veya mal taşıyan araçlar için de düzenlemeler yapılmaktadır. Bu anlamda, taksi ve dolmuş ya da otobüs sürücülerine, haddinden fazla yolcu alınması durumunda, kapasitesini aşan araçlara 64 TL para cezası kesilmektedir. Bunun yanında, karayolu sınırını aşacak şekilde yükleme yapan araçlara ise 164 TL ceza uygulanmaktadır. Bununla birlikte, ses, müzik ve görüntü cihazlarını normalin üzerinde kullanan kişilere ve cep telefonunun araç sürerken kullananlara 80 TL para cezası uygulanmaktadır.

Herhangi bir kaza olması durumunda, yaralamaya ve ölümlü kazaya neden olduğu halde, olay mahallinden kaçan ve hiçbir yardımda bulunmayan kişi ya da kişilere, 356 TL ceza uygulanmaktadır. Kazayı yetkililere bildirmeyen kişi ya da kişilere, 172 TL ceza uygulanmaktadır. Kazaya kurban olan kişiye yardım etmemek de yine 172 TL para cezasını gerektirmektedir. Birçok araçta, özellikle taksilerde çeşitli reklam amblemleri görmekteyiz. Bunların sayısı giderek artmaktadır. Bu şekilde ancak izinsiz olarak reklam, amblem, şekil, işaret, bayrak, flama gibi unsurların izinsiz kullanılması da 80 TL cezayı gerektirmektedir. Kamyon, çekici ve otobüs şeklindeki büyük araçlarda, kurallarda öngörülmesine rağmen, takograf, taksilerde ise taksimetre bulundurmayan araçlara ise, 356 TL ceza kesilmektedir. Takograf ve taksimetre bulunmasına rağmen, bu aletlerin imalat sırasında bozuk olması durumunda, üretici firmaya 5.519,00 TL gibi büyük bir para cezasına hükmolunmaktadır.

Araçların muayene süresi de önemlidir. Araçlarını zamanında muayene ettirmeyen kişilere de 80 TL para cezası kesilmektedir.

 

Trafik kurallarına gerekli şekilde uymak çok önemlidir. Bir kişinin bile trafik kuralına uymaması ve düzeni aksatması, maalesef, çok önemli kazalara neden olabilmektedir. Bu nedenle, herkesin mutlaka kurallara uyması ve uymayanları da uyarması gerekmektedir. Ülkemizde yasal olarak ehliyet alma yaşı 18 dir. Bu yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ehliyetini alabilir. Bu işlemi yaparken, mutlaka güvenilir kurumlardan, gerekli dersleri gerçekten öğrenerek ve direksiyon eğitimlerine mutlaka giderek ehliyet alınması çok önemlidir. Aksi takdirde, trafiğe çıkıldığında doğru şekilde kullanamama gibi durum ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, özellikle kendinize net şekilde güvenemiyorsanız, öncelikle pratik direksiyon dersleri de almalısınız.

Birçok gelişmiş ülkede, trafik cezaları kapsamında kullanılan para cezaları çok yüksek seviyededir. Bunun nedeni yaptırım uygulanması ve hasarın, zararın mümkün olduğu kadar azaltılmasıdır. Ülkemizde de durum aynıdır. Bu nedenle, eğer ceza ödemek istemiyorsanız, mutlaka kurallara uymalısınız. Aksi takdirde sonu gelmeyen ve düzeltilemeyen zararlara sebebiyet verebilirsiniz.

Çocuklarımıza gerekli trafik eğitiminin de verilmesi çok önemlidir. Okullara trafik dersleri verilmekle birlikte, ailelerin de mutlaka çocuklarına küçük yaşlardan itibaren kurallara uymaları gerektiğini öğretmeleri gerekmektedir. Özellikle, ilk yaşlarda yayaların yürüme yolları ve yayaların uyması gereken kuralların çok iyi öğretilmesi gerekmektedir. Bu anlamda, trafik ışıkları, yaya yolları, geçiş yolları gibi unsurların iyi öğretilmesi gerekmektedir. Öte yandan, trafik sırasında alkol ve uyuşturucu kullanımının ne kadar sakıncalı olduğu da öğretilmelidir. Bu tür kötü alışkanlıkların küçük yaşlardan itibaren öğretilmesi çocukların uzak durmasını sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, motor kullananlar içindir. Motor kullanan kişilerin kesinlikle ve her zaman kask kullanması lazımdır. Kask darbelerde hayat kurtarmaktadır. Öte yandan, motor kullanımı sırasında ehliyet bulundurmak ve genel anlamda motor ehliyeti almadan motor kullanmamak gerekmektedir.

Kadın veya erkek her yaştan yaya ve sürücü trafik kurallarına uyarsa, gerçekten akıcı ve güvenli bir trafik olacaktır.

TRAFİK CEZANIZI RESMİ DEVLET SİTESİNDEN SORGULAMAK VE KREDİ KARTI İLE ÖDEMEK İÇİN TIKLAYIN
Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

trafikcezasorgulama.net 2014 tüm hakları saklıdır.Sitede bulunan içerikler bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır.Sitemizin devlet kurum ve kuruluşlarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.
örgü