ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI

Her yıl trafik cezalarında belli bir oranda artış yaşanırken 2016 yılında trafik cezaları ile ilgili net bilgiler paylaşılmıştır. Araç sürücülerinin en çok alkollü bir şekilde araç kullanmak nedeniyle ceza aldığı görülürken 2016 yılında alkollü araç kullanma cezasının ne kadar olduğu da açıklanmıştır.

Kişilerin alkollü araç kullanmaktan aldığı ceza, ceza sayısına göre de artış gösterirken bu cezalarda ilk defa alkollü araç kullanan kişilere 844 Türk Lirası ceza verilmektedir. Kişilerin aynı durumu tekrarlaması haline ikinci kez verilecek ceza artarken yapılan açıklamalarda ikinci kez alkollü araç kullanan kişilere 1058 lira ceza verilecek açıklanmıştır. 3 ve daha sonraki cezalarda ise miktar 1698 Türk Lirası’na çıkartılmaktadır. Bu konuda kişilerin bazı kriterlere uyması gerekmektedir.

Özellikle kişilerin alkollü bir şekilde araç kullanıp kullanılmadığının öğrenilebilmesi amacıyla alkolmetre kullanması gerekirken alkolmetre kullanmayı kabul etmeyen ve itiraz eden kişilere yüksek bir ceza verilmektedir. Bu ceza hakkında da resmi açıklama yapılırken kişilerin 2 bin 415 Türk Lirası ceza olacağı belirtilmiştir.

Kişilerin alkollü bir şekilde araç kullandığının karar verilmesi adına alkolmetredeki oranın 0.50 promilin üzerinde olması gerekmektedir. 0 50 promil altında olan kişilerin alkol kullanması halinde dahi alkollü araç kullanılıyor şeklinde tanımlanması ve ceza kesilmesi mümkün değildir.

ceza
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

trafikcezasorgulama.net 2014 tüm hakları saklıdır.Sitede bulunan içerikler bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır.Sitemizin devlet kurum ve kuruluşlarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.
örgü