HGS’DEN KAÇAK GEÇİŞ YAPILDIĞINDA NE YAPILMALIDIR?


HGS’DEN KAÇAK GEÇİŞ YAPILDIĞINDA NE YAPILMALIDIR?

Hızlı geçiş sistemini kullanan kişilerin aboneliği üzerinden geçiş yapması sağlanırken, bu konuda abone olmayanların sistemi kullanması mümkün değildir. Eğer aboneliği olmayan kişiler tarafından geçiş yapılırsa, bu geçiş kaçak geçiş olarak kabul edilmektedir. Kaçak geçişlerde kişilere ceza verilmektedir. Bu nedenle ceza almak istemeyen kişilerin HGS gişelerini kullanmaması gerekmektedir. Hızlı geçiş sisteminin avantajlarından yararlanmak isteyen kişiler ise abone olmalıdır. Abone olmak çok kısa süren işlemlerden sonra alınabildiğinden dolayı kişielr PTT ya da bankalara başvuru yaparak işlemlerin tamamlayabilir.

Abonelik almadan yapılan geçişlerde, aracın normal geçiş ücretinin 11 katı ceza verilmektedir. Verilen bu cezanın ödenmesinde ise normal trafik cezası kuralları geçerlidir. Fakat HGS sisteminde farklı olarak kişilerin bir hakkı daha bulunmaktadır. Eğer kişiler 15 gün içerisinde abonelik alırsa, bu noktada kişilerin cezası düşmekte ve abonelik üzerinden geçiş yapılması sağlanmaktadır. Bu bakımdan kaçak geçiş yapan kişiler belirtilen adımları takip edebilmektedir. Bu sayede hem ceza ödenmemekte hem de abonelik alınarak daha sonra yapılacak geçişlerde avantajlı ve ekonomik bir şekilde geçiş yapılabilir.

Kaçak geçiş yapılıp yapılmadığı noktasında ise online olarak bilgi alınabilmektedir. Bunun için hızlı geçiş sistemi resmi internet portalına giriş yapılmalıdır. Sitede yer alan geçiş ihlali sorgualma bölümünde aracın plaka bilgisi girilmelidir. Plaka üzerinden direk kaçak geçiş yapılıp yapılmadığı kolayca öğrenilebilir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

trafikcezasorgulama.net 2014 tüm hakları saklıdır.Sitede bulunan içerikler bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır.Sitemizin devlet kurum ve kuruluşlarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.
örgü